10 nordamerikanske film vi ser frem til i Toronto

Redaktionen har gennemgået programmet for årets Toronto International Film Festival. Der vises over 200 film. Vi ser bl.a. frem til disse 10 film fra Nordamerika.

The Fireflies Are Gone – instrueret af Sébastien Pilote (Canada)

Læs mere her.

The Good Girls – instrueret af Alejandra Márquez Abella (Mexico)

Læs mere her.

Clara – instrueret af Akash Sherman (Canada)

Læs mere her.

Through Black Spruce – instrueret af Don McKellar (Canada)

Læs mere her.

Monsters And Men – instrueret af Reinaldo Marcus Green (USA)

Læs mere her.

Life Itself – instrueret af Dan Fogelman (USA)

Læs mere her.

A Star Is Born – Bradley Cooper (USA)

Læs mere her.

Beautiful Boy – instrueret af Felix van Groeningen (USA)

Læs mere her.

What They Had – instrueret af Elizabeth Chomko (USA)

Læs mere her.

Can You Ever Forgive Me? – Marielle Heller (USA)

Læs mere her.

100 danske kvinder på Twitter

100 danske kvinder på Twitter

Her er 100 danske kvinder som du med fordel kan følge på Twitter:

  1. Margrethe Vestager 239,000 @vestager
  2. Signe Molde-Amelung 23,900 @signemolde
  3. Lykke Friis 22,300 @lykkefriis #bldk
  4. Helle Thorning 21,400 @HelleThorning_S
  5. Stine Bosse 21,800 @BosseStine
  6. Ditte Giese 15,000 @dittegiese
  7. Özlem Cekic 14,500 @cekicozlem
  8. Luna Christofi 14,100 @ChristofiLuna #cldk #f1dk
  9. Dorte Toft 11,100 @dortetoft
  10. Sandie Westh 10,400 @SandieWesth
  11. Sisse Sejr-Nørgaard 10,200 @sissesejr
  12. Trine-Maria Kristensen 9,994 @trinemaria
  13. Susanne Rankenberg 8,507 @rankenberg
  14. Matilde Kimer 7,051 @matildekimer
  15. Pernille Tranberg 6,760 @PernilleT
  16. Signe Amtoft 6,270 @SigneAmtoft #pldk
  17. Signe Wenneberg 6,052 @signewenneberg
  18. Suzanne Brøgger 5,462 @Suzannebroegger
  19. Yildiz Akdogan 5,086 @YildizAkdogan
  20. Paula Larrain 4,986 @PaulaLarrain1 #dkpol #dkmedier
  21. Marie-Louise Munter 4,539 @missmunter
  22. Didde Elnif 4,212 @Elnif
  23. Pernille Jensen 4,049 @badgirloftennis
  24. Natasha Al-Hariri 3,972 @NatAlHariri
  25. Nathalie C. Larsen 3,902 @NathalieCLarsen #smdk
  26. Nina Groes 3,728 @NGroes
  27. Nene La Beet 3,258 @labeet
  28. Ayşe Dudu Tepe 3,039 @AyseDuduTepe
  29. Malene Hald 2,684 @malenehald
  30. Thea Jepsen 2,218 @frk_thea #smdk
  31. Tine Schjødt 2,171 @TineSchjoedt #smdk
  32. Malou Aamund 2,124 @MalouAamund
  33. Freja Eilertzen 2,029 @FrejaEilertzen #smdk
  34. Anita Lykke Clausen 2,008 @anitaxcph
  35. Kira Sand 1,862 @Diskursiv
  36. Heidi Engkjær 1,578 @engkjaer
  37. Nanna Elming 1,542 @NannaElming
  38. Signe Elin Kram 1,464 @silentsaliva
  39. Puk Falkenberg 1,458 @PukFalken
  40. Mie Falkenstrøm 1,400 @miefalken
  41. Anne Mette Vestergaard 1,293 @AnneMetteEP
  42. Signe Kold 1,271 @SigneKold
  43. Mette Frølich 1,208 @metts_fro
  44. Maya Schott 1,180 @MayaSchott
  45. Sigrid Friis 1,133 @Sigridfriis
  46. Dorte Olsen 834 @TheDorteOlsen
  47. Mia Amalie Mai Nielsen 683 @mai_amalie
  48. Ditte Sig Kramer 499 @dittesigkramer
  49. Katrine Jacobsen 403 @Kajot87
  50. Sanne Jacobsen 386 @sannejacobsen
  51. Liselotte Willer 118 @LiselotteWiller
  52. Marie De Stoppelaar 45 @Mariestoppelaar

Listen opdateres løbende, red.

Se også “100 danske mænd på Twitter”-listen her.