Nyt CNN interview med Mark Zuckerberg

Nyt CNN interview med Mark Zuckerberg

Hovedbeskeden til de mange medier, der ikke forstår Facebook: der vil altid være sager, når man driver en digital virksomhed med over 2 milliarder brugere. Spørgsmålet er hvem der er bedst til at drive denne virksomhed. Lige nu er der nok ikke nogen, der kan gøre det bedre end Mark Zuckerberg og Sheryl Sandberg.

Reklamer

Højttalere på Twitter

Højttalere på Twitter

Du interesserer dig for god lyd. Du foretrækker Twitter som din primære social media kanal. Her er 10 højttalerproducenter du kan begynde med at følge.

  1. B&O Play 52K
  2. Bowers & Wilkins 42K
  3. Bang & Olufsen 33K
  4. KEF 16K
  5. Monitor Audio 11K
  6. Wharfedale Hifi 3K
  7. Q Acoustics 2K
  8. Jamo Speakers 1K
  9. Wharfedale Smart 0K
  10. Mission 0K

Vi kunne ikke finde System Audio på Twitter.

100 danske kvinder på Twitter

100 danske kvinder på Twitter

Her er 100 danske kvinder som du med fordel kan følge på Twitter:

  1. Margrethe Vestager 239,000 @vestager
  2. Signe Molde-Amelung 23,900 @signemolde
  3. Lykke Friis 22,300 @lykkefriis #bldk
  4. Helle Thorning 21,400 @HelleThorning_S
  5. Stine Bosse 21,800 @BosseStine
  6. Ditte Giese 15,000 @dittegiese
  7. Özlem Cekic 14,500 @cekicozlem
  8. Luna Christofi 14,100 @ChristofiLuna #cldk #f1dk
  9. Dorte Toft 11,100 @dortetoft
  10. Sandie Westh 10,400 @SandieWesth
  11. Sisse Sejr-Nørgaard 10,200 @sissesejr
  12. Trine-Maria Kristensen 9,994 @trinemaria
  13. Susanne Rankenberg 8,507 @rankenberg
  14. Matilde Kimer 7,051 @matildekimer
  15. Pernille Tranberg 6,760 @PernilleT
  16. Signe Amtoft 6,270 @SigneAmtoft #pldk
  17. Signe Wenneberg 6,052 @signewenneberg
  18. Suzanne Brøgger 5,462 @Suzannebroegger
  19. Yildiz Akdogan 5,086 @YildizAkdogan
  20. Paula Larrain 4,986 @PaulaLarrain1 #dkpol #dkmedier
  21. Marie-Louise Munter 4,539 @missmunter
  22. Didde Elnif 4,212 @Elnif
  23. Pernille Jensen 4,049 @badgirloftennis
  24. Natasha Al-Hariri 3,972 @NatAlHariri
  25. Nathalie C. Larsen 3,902 @NathalieCLarsen #smdk
  26. Nina Groes 3,728 @NGroes
  27. Nene La Beet 3,258 @labeet
  28. Ayşe Dudu Tepe 3,039 @AyseDuduTepe
  29. Malene Hald 2,684 @malenehald
  30. Thea Jepsen 2,218 @frk_thea #smdk
  31. Tine Schjødt 2,171 @TineSchjoedt #smdk
  32. Malou Aamund 2,124 @MalouAamund
  33. Freja Eilertzen 2,029 @FrejaEilertzen #smdk
  34. Anita Lykke Clausen 2,008 @anitaxcph
  35. Kira Sand 1,862 @Diskursiv
  36. Heidi Engkjær 1,578 @engkjaer
  37. Nanna Elming 1,542 @NannaElming
  38. Signe Elin Kram 1,464 @silentsaliva
  39. Puk Falkenberg 1,458 @PukFalken
  40. Mie Falkenstrøm 1,400 @miefalken
  41. Anne Mette Vestergaard 1,293 @AnneMetteEP
  42. Signe Kold 1,271 @SigneKold
  43. Mette Frølich 1,208 @metts_fro
  44. Maya Schott 1,180 @MayaSchott
  45. Sigrid Friis 1,133 @Sigridfriis
  46. Dorte Olsen 834 @TheDorteOlsen
  47. Mia Amalie Mai Nielsen 683 @mai_amalie
  48. Ditte Sig Kramer 499 @dittesigkramer
  49. Katrine Jacobsen 403 @Kajot87
  50. Sanne Jacobsen 386 @sannejacobsen
  51. Liselotte Willer 118 @LiselotteWiller
  52. Marie De Stoppelaar 45 @Mariestoppelaar

Listen opdateres løbende, red.

Se også “100 danske mænd på Twitter”-listen her.

Hvem tracker egentlig hvem?

Hvem tracker egentlig hvem?

Af Mikael Lemberg på Facebook

Nu kommer medierne efter diverse offentlige institutioner som f.eks. Folketinget, DSB m.fl. fordi de benytter tracking pixels fra Facebook og Google.

Insitutionerne lægger sig selvfølgelig fladt ned og lover at fjerne pixels med det samme, for de skal ikke have enden på komedie.

Og hvad bliver resultatet? Det offentlige kommer til at levere dårligere og dyrere digitale services, fordi de enten er nødt til at udvikle i blinde uden et dækkende data-grundlag, eller fordi de er nødt til at investere millioner i deres egne hjemmebagte tracking-setups.

For min skyld må Folketinget og DSB hjertens gerne benytte pixels fra Google Og Facebook hvis det gør deres digitale services bedre og billigere.

Til gengæld ville det da være fedt, hvis JP gad fortælle mig lidt om hvilken data de sender videre til de intet mindre end 26(!!) forskellige trackers der loader på hver eneste JP.dk sidevisning…

Illustration: trackers på jp.dk.

OPFØLGNING: